Manufacturer of a wide range of products which include frp polyester sheet, frp gpo3/polyester sheet and frp gpo3 / polyester sheet.
₹ 200 / Kg Get Latest Price
| Material | FRP |
| Shape | Rectangular |
| Surface | Color Coated |
| Available Thickness | 0.15 mm |
| Resin Type | Epoxy |
| Pattern | Plain |
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 20mm |
| Material | FRP |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Carton |
| Color | Red |
| Brand | DK |
₹ 240 / Kg Get Latest Price
| Finishing | Polished |
| Size | 2 x1 Feet |
| Material | FRP |
| Color | Red |
| Density | High |
| Resin Type | Polyester |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Kg
1. Introduction:
GPO3 is also called UPGM203 plate (Unsaturated Polyester Glass). UPGM203 is IEC standard and GPO-3 is NEMA grade. It is kind of rigid plate insulating material, made of alkali-free fiberglass mat impregnated with unsaturated polyester resin, adding relevant chemical agents in heating and pressing to cure into rigid plate.
Standard Color: Red Color, White color.
3. Application:
Widely used in the low voltage electrical industries such as rail transportation, power generation, wind energy, power transmission and distribution, metallurgy, mining, petrochemical, public transportation and other fields.
It always made into insulating structural parts as follow products:
3. Further processing GPO3:
It can be machined, punched, drilled, milled, sawn, sanded, sheared or routed.
Processing steps:
Firstly, use the scale milling cutter to process, according to the different precision requirements, use the processing precision to carry on the finishing.
Secondly, assembly by bonding, metal screws or rivets are also possible. Usually, the thinner thickness sheets just use the bonding tapes, big thickness one needs metal screws and rivets to holding the material steady with the CNC table.
Thirdly, processing according the drawing by CNC machine into the different products.
Product Details| Model NO. | GPO3 |
|---|---|
| Certification | ISO9001, RoHS, CE |
| Brand | D.K. FIBERGLASS INDUSTRY |
| Custom | Can CNC Machine According to Your Drawing |
| Specification | 1250*2000mm, 1250*2500mm, 1040*2500 |
| Density | 1.8 g/cm3 |
| Thickness | Up to 100 mm |
| Color | Red, white, yellow, blue |
| Flame retardant grade | UL94 HB |
Mansi Shukla (BDM)
D K Fiberglass Industry
Second Floor, 198 4, Dantali Industrial Estate, Kalol Dantali
Kalol - 382721, Gandhinagar, Gujarat, India