Prominent & Leading Manufacturer from Kalol, we offer frp pultruded section and frp epoxy pultruded section.
₹ 195 / Meter Get Latest Price
| Thickness(in mm) | 8 mm |
| Technique | Pultrusion Process |
| Tensile Strength (Mpa) | 548 MPa |
| Length | 6 m |
| Material | FRP |
| Application | Structural Building |
₹ 420 / Meter Get Latest Price
| Thickness(in mm) | 5 mm |
| Technique | Pultrusion Process |
| Length | Up to 6 m |
| Material | FRP |
| Tensile Strength | 548 MPa |
| Application | Structural Building |
Mansi Shukla (BDM)
D K Fiberglass Industry
Second Floor, 198 4, Dantali Industrial Estate, Kalol Dantali
Kalol - 382721, Gandhinagar, Gujarat, India