Pioneers in the industry, we offer frp epoxy fr-4 v0 grade, 5mm frp epoxy sheet, 10mm frp epoxy sheet, frp epoxy sheet, insulation material fiberglass ultra thick fr4 epoxy sheet and 3mm frp epoxy sheet from India.
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3 mm |
| Color | Multicolor |
| Size | 6x4 inch |
| Resin Type | EPOXY |
| Density | High |
| Shape | AS PER DRAWING OR REQUIRMENT |
| Applicable Temperature | 450 degree celsius |
| Warranty | 5 Years |
| Brand | DKFI |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 350 Kg
FR-4 insulating fiberglass sheet plastic laminated plate, plastic fiberglass sheet
1) FR-4 epoxy glass cloth was the plate laminated products which made of the special electronic materials such as cloth dipped in epoxy phenolic resin by high-temperature, high-pressure and hot pressing
2) Thermal grade: grade-B
3) Thickness: 0.2-50mm
4) Sizes: 1020*2040mm, 1020*1200mm
5) Colors: green/black
6) Temperature grade: B-grade (130°C), A-grade (200 to 250°C)
Processing customized of G10/ FR4 epoxy sheet:
Factory direct sale, different sizes and parts are available
Contact with
our sales department directly with supplied CAD or 3D drawings, our professional engineering team will quote for you
G10 and FR4 epoxy glass laminated sheet:
G10/EPGC201 and FR4/EPGC202 epoxy glass laminated sheet are electrical alkali-free glass woven fabric base impregnated epoxy resin binder by processing under pressure and heat, which have extremely high mechanical strength, good dielectric properties, good electric strength properties and fine heat and humidity resistance
In addition, the FR4 sheet has anti-fire property
| Base Material | Epoxy Resin + Fiber Glass |
|---|---|
| Color | Green\Yellow\Red\Black\White,etc Color can be customized according to customer requirements |
| Thickness | 0.1mm – 100mm More than 80mm can be produced according to product requirements |
| Dimensions | Regular size are 1020x1220mm,1020x2040mm,1220x2440mm; Special size, we can produce and cut according to customer’s requirements. |
| Density | 1.97g/cm3 – 2.2 g/cm3 |
| Maximum Voltage | 20KV~100KV |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5mm |
| Material | FRP |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | High |
| Warranty | 1 Year |
| Pattern | Plain |
| Resin Type | Epoxy |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 10mm |
| Material | FRP |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Density | High |
| Warranty | 1 Year |
| Resin Type | Epoxy |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | FRP |
| Pattern | Plain |
| Resin Type | Epoxy |
| Shape | Rectangular |
| Surface | Color Coated |
| Available Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.5 mm |
| Material | FRP |
| Pattern | Plain |
| Resin Type | Epoxy |
| Shape | Rectangular |
| Surface | Color Coated |
| Available Thickness | 100 mm |
Minimum order quantity: 100 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 75 mm |
| Max Withstanding Temperature | 180 |
| Usage/Application | Insulators, Electrical Winding Insulation, Electrical Base, Shell, Switch Baseplate |
| Density | Medium |
| Resin Type | Epoxy |
| Chemical Basis | ANSI(NEMA) GRADE NEMA LI-1 FR-4 |
| Electrical Conductivity | 100KV |
| Color | Natural Green/Yellow/Black |
| Size | 1220X1220 mm |
G10 material is a composite material made of glass cloth and epoxy resin. It was developed as an aircraft material when it was invented, it can withstand great strength. G-10 is not permeable with water and liquid, and it has the characteristics of insulation, anti-acid and alkali, and the weight is light.
A continuous woven glass fabric laminated with an epoxy resin. This grade is extremely high in mechanical strength, has low water absorption and dissipation factors and has superior electrical characteristics, which are exhibited over a wide range of temperatures and humidities.
₹ 290 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 3mm |
| Material | FRP |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Resin Type | Epoxy |
| Color | Silver |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Rectangular |
Minimum order quantity: 1000 Kg
Mansi Shukla (BDM)
D K Fiberglass Industry
Second Floor, 198 4, Dantali Industrial Estate, Kalol Dantali
Kalol - 382721, Gandhinagar, Gujarat, India