We are a leading Manufacturer of 12mm frp block, frp epoxy g10 support block, epoxy sheet components, 10mm frp block and step frp block from Kalol, India.
₹ 350 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Built Type | Modular |
| Color | Yellow |
| Material | FRP |
| Thickness | 12mm |
| Finish Type | Color Coated |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 400 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Usage/Application | Commercial |
| Material | FRP Epoxy G10/FR4 |
| Color | Green |
| Surface Treatment | Polished |
| Density | High |
| Resin Type | Epoxy |
| Temperature | UPTO 210 DegreeC |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 300 Kg
An "FRP Coil Support" refers to a component made from Fiber Reinforced Polymer (FRP), typically fiberglass, designed to physically support and hold a coiled metal structure, most commonly used in industrial applications like induction furnaces to support the heavy copper coils within the furnace; it provides both structural support and electrical insulation due to the insulating properties of FRP material.
Key points about FRP Coil Supports:
₹ 2200 / Kg Get Latest Price
| Material | FRP |
| Color | Cream |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
| Thickness | 10 mm |
| Surface | Color Coated |
| Application | Industrial |
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Built Type | Modular |
| Material | FRP |
| Green | Color |
| Thickness | 10mm |
| Finish Type | Color Coated |
Minimum order quantity: 1000 Piece
₹ 400 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Built Type | Panel Build |
| Material | FRP |
| Number Of Holes | 3 |
| Finish Type | Color Coated |
| Thickness | 15mm |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Mansi Shukla (BDM)
D K Fiberglass Industry
Second Floor, 198 4, Dantali Industrial Estate, Kalol Dantali
Kalol - 382721, Gandhinagar, Gujarat, India