Our range of products include 5mm epoxy fiberglass sheet, insulation material epoxy resin fiberglass laminated g10/fr4 sheet and fiber glass epoxy sheet.
₹ 250 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 5mm |
| Color | Green |
| Density | High |
| Resin Type | Epoxy |
| Tensile Strength | 450MPa |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Fiberglass |
Minimum order quantity: 1000 Kg
₹ 450 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 15 mm |
| Model Name/Number | ANSI(NEMA) GRADE NEMA LI-1 |
| Material | Fiberglass Epoxy Laminated Sheet G10/Fr4 |
| Size | 1220X1220 mm |
| Color | Green |
| Density | High |
| Resin Type | Epoxy |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Kg
G10 material is a composite material made of glass cloth and epoxy resin. It was developed as an aircraft material when it was invented, it can withstand great strength. G-10 is not permeable with water and liquid, and it has the characteristics of insulation, anti-acid and alkali, and the weight is light.
A continuous woven glass fabric laminated with an epoxy resin. This grade is extremely high in mechanical strength, has low water absorption and dissipation factors and has superior electrical characteristics, which are exhibited over a wide range of temperatures and humidities.
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Thickness | 0.15 mm-100 mm |
| Feature | Wear Resisting |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Pattern | Plain |
| Material | FRP |
| Resin | Epoxy |
| Shape | Square |
₹ 350 / Kg Get Latest Price
| Shape | Rectangular |
| Surface | Color Coated |
| Available Thickness | 0.15 mm-100 mm |
| Material | FRP |
| Resin Type | Epoxy |
| Pattern | Plain |
Mansi Shukla (BDM)
D K Fiberglass Industry
Second Floor, 198 4, Dantali Industrial Estate, Kalol Dantali
Kalol - 382721, Gandhinagar, Gujarat, India